מדריך: מהו טופס 106, ואיך משיגים אותו?

טופס 106 הוא אישור שנתי המרכז את נתוני המשכורות, ניכויי המס וההפקדות הסוציאליות שלך במהלך שנת המס, ומועבר על ידי כל מעסיק בנפרד. במקרים שמערכת Tax:on לא תוכל למשוך את כל טפסי ה-106 שלך מרשות המיסים, יש 4 דרכים לעשות זאת בעצמך 

מאת מערכת Tax:on

מערכת Tax:on מושכת באופן אוטומטי את כל המידע שלך מרשות המיסים והמוסד לביטוח לאומי, ובכך עושה בשבילך את כל העבודה. 

המערכת מושכת בין היתר את קצבאות הביטוח הלאומי, ואת המסמכים החשובים ביותר להחזר המס שלך – טפסי 106. טופס 106 (כך נראה טופס לדוגמה) הוא טופס של רשות המיסים, המרכז את כל המשכורות החודשיות שקיבלת מהמעסיק במהלך שנת המס. 

עם זאת, ישנם מקרים שבהם לא נוכל למשוך את כל המידע שלך. למשל, במקרה של עבודה בתעשיות ביטחוניות, או אם המעסיק פשט רגל או לא הגיש טפסי 106. 

במקרים שבהם מערכת Tax:on לא תוכל למשוך אחד או יותר מטפסי ה-106 שלך, עליך להשיג אותם ולהעלות אותם באופן עצמאי למערכת. יש 4 דרכים פשוטות לעשות את זה. 

1. לבדוק אם הטופס אצלך

המעסיק מנפיק מדי שנה בסביבות אפריל את טופס ה-106 של השנה הקודמת (כלומר, את הטופס של 2022 מקבלים בסביבות אפריל 2023). רוב הסיכויים שקיבלת את טופס ה-106 ממחלקת שכר, באופן פיזי ו/או למייל. לפני שעוברים לאפשרויות הבאות, כדאי לבדוק: ייתכן מאוד שטופס ה-106 כבר אצלך. 

2. ליצור קשר עם המעסיק 

כל מעסיק מחויב לספק לעובד את טופס ה-106 שלו מדי שנה,  וכל עובד זכאי לקבל מהמעסיק מדי שנה את הטופס. לכן, אם לא קיבלת את טפסי ה-106 אצלך, אפשר לפנות למחלקת שכר ולבקש את הטפסים.  

גם כשמדובר במעסיק לשעבר, באפשרותך לפנות למחלקת השכר אצלו, ולבקש את טפסי ה-106 שלך עבור השנים המתאימות. 

3. להוריד את הטפסים באתר רשות המיסים

דרך קלה נוספת להשיג את טפסי 106 החסרים שלך, היא להוריד אותם באזור האישי שלך באתר רשות המיסים. אם אין לך עדיין אזור אישי באתר רשות המיסים, חיברנו עבורך מדריך קצר איך פותחים אזור אישי, שלב אחרי שלב. אנחנו ממליצים לעשות את זה – זה פתרון נוח מאוד, גם לעתיד. 

כאן מופיעים טפסי 106 באזור האישי באתר רשות המיסים: 

בלחיצה על טפסי 106 יופיע המסך הבא, שבו צריך לבחור בשנת המס המתאימה ולהוריד את טפסי 106 הרלוונטיים: 

4. לקבל את טופס ה-106 במייל מרשות המיסים

רשות המיסים מאפשרת לקבל מידע על טפסי 106 החסרים שלך, גם באמצעות הגשת טופס 1245 (בקשה לקבלת מידע).  

אנחנו כאן כדי לעזור: בסיום הרישום ל-Tax:on, ואחרי שנמשוך את המידע שלך מרשות המיסים, אם יחסרו טפסי 106, אנו יכולים להכין עבורך טופס 1245 עם כל החוסרים, שאותו עליך להגיש באופן עצמאי למערכת מפ”ל של רשות המיסים. 

כדי לקבל מאיתנו טופס 1245 מותאם אישית, עליך להיכנס לאזור האישי שלך ב-Tax:on, ללחוץ על לשונית “תנאי הזכאות שלי”, ושם להיכנס לקטגוריה “טפסי 106”,  ולבקש שנפיק עבורך טופס 1245. לכניסה לאזור האישי נא ללחוץ כאן.      

עם זאת, נדגיש כי זמן הטיפול כאן תלוי בפקיד השומה, לכן אנו ממליצים יותר לפתוח אזור אישי באתר רשות המיסים, כדי לקבל את הטפסים באופן עצמאי ומיידי. 

השגתי את טפסי 106 החסרים. מה עושים עכשיו?

אחרי שהשגת את הטפסים החסרים, עליך להעלות אותם באופן עצמאי למערכת Tax:on. זה ממש פשוט: 

1. נכנסים לאזור האישי

2. עוברים ללשונית “תנאי הזכאות שלי”

3. לוחצים על כפתור “טפסי 106” 

4. מעלים את הטפסים החסרים לפי שם השכיר, שנת מס ושם המעסיק. 

אחרי שהעלית את טפסי 106 החסרים, עליך לוודא שהעלית את כל יתר המסמכים הרלוונטיים לשאלון הזכאות שמילאת בתחילת התהליך, ולאחר מכן ניתן להתקדם לביצוע בדיקת הזכאות להחזר מס. 

לא הצלחתי להשיג את הטפסים החסרים. מה עושים? 

אם מסיבה כלשהי לא הצלחת להשיג את טפסי 106 החסרים, אפילו באזור האישי שלך באתר רשות המיסים – לא נורא. באפשרותך לוותר על בדיקת הזכאות להחזר מס עבור שנת המס שעבורה חסרים הטפסים, ולבדוק רק את השנים שעבורן יש לך את כל מסמכי ה-106. 

כמה דברים שכדאי לדעת על טופס 106 

טופס 106 הוא המסמך החשוב ביותר לבדיקת וחישוב החזר המס שלך. הוא מאפשר לבדוק את ניכוי המס, מה היו ההכנסות השנתיות שלך והאם שילמתם יותר מדי מס במהלך השנה, ומגיע לך החזר כספי מרשות המיסים. 

טופס 106 מופק לכל עובד על ידי המעסיק עד מרץ-אפריל בשנה העוקבת לשנת המס המדוברת. 

אם יש לך יותר ממעסיק אחד, עליך לקבל מכל מעסיק טופס 106 בנפרד. 

בטופס 106 מופיעים פרטי המעביד, פירוט חודשי העבודה, ביטוח לאומי, ביטוח בריאות, ניכויי מס הכנסה, פירוט הפקדות לקופות גמל ופנסיה, ופירוט תשלומים בכסף ובשווי הטבות, כגון: זקיפת שווי טלפון, רכב, מתנות, ניכויים וזיכויים שניתנו לעובד.

בהצלחה!

** האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה יעוץ ו/או תחליף לייעוץ ו/או שיווק מכל סוג שהוא ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע”פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. הנתונים נכונים לשנת המס 2023 אלא אם נרשם אחרת.