החזר מס לאימהות טריות: כך תדעי כמה מגיע לך

03/03/2021

שתף כתבה

אין בעולם אהבה כמו אהבה של אימא. אבל איך אומרים, עם אהבה לא הולכים למכולת. ההתרגשות הגדולה סביב הלידה מלווה לרוב בהוצאות כספיות לא מבוטלות, בתחילת הדרך (וגם בהמשך). ילדים זו שמחה, אבל גם הוצאה לא קטנה.

החדשות הטובות: כאם טרייה, מגיעות לך נקודות זיכוי במס, וככל הנראה גם החזר מס על השנה האחרונה, ואולי גם על שנים אחורה. באילו מקרים עובדת שילדה לאחרונה זכאית להחזר מס מהמדינה?

שכר נמוך במהלך חופשת הלידה. במקרים רבים, האם שעובדת כשכירה תקבל ב-14 השבועות של חופשת הלידה שכר נמוך מהשכר הרגיל. זה נובע, בין היתר, מחישוב שונה של רכיבי השכר, כשהעובדת אינה מגיעה לעבודה. ואם בתקופה זו העובדת הרוויחה שכר נמוך יותר, הרי שהכנסתה השנתית תהיה נמוכה יותר, וככל הנראה תשלום המס שנקבע עבורה מראש גבוה מדי, ומגיע לה החזר.

הארכת חופשת לידה ללא תשלום. חופשת הלידה בישראל קצרה (עד 14 שבועות), ונשים רבות מאריכות את חופשת הלידה לחל”ת, לפרק זמן של בין כמה שבועות ועד מקסימום שנה מהלידה. כלומר, היולדת נשארת בבית למשך חודשים רבים נוספים, שבהם אין לה הכנסה. זה מקטין משמעותית את הכנסתה השנתית, וכן את תשלומי המס שהיא נדרשת לשלם. גם במקרים אלו, מגיע לה החזר מס מהמדינה.

נקודות זיכוי. הורים זכאים לנקודות זיכוי במס, מהלידה עד גיל 18, לפי החלוקה הבאה:

  • שנת הלידה – חצי נקודת זיכוי
  • גילאי 1-5 – 2 נקודות זיכוי
  • גילאי 6-17 – נקודת זיכוי
  • גיל 18 – חצי נקודת זיכוי

במקרים רבים, בשל טעויות או היעדר דיווח, חלק או כל נקודות הזיכוי הללו לא מתקבלות. במקרים אלו, אימהות זכאיות להחזר מס, עד שש שנים אחורה, בשל תשלומי מס גבוהים מדי, או אי קבלת נקודות זיכוי. הדרך היחידה לקבל את ההחזר הזה, היא בהגשת בקשה להחזר מס מרשות המיסים.

לא דיווחת? לא ידעת? צרי קשר ונטפל בהחזר שלך, עד כניסת הכסף לחשבון הבנק.