צפו: מנכ"ל Tax:on מסביר על זכויות פנסיוניות בשעת חירום בערוץ 14

אבי רוזנבאום התארח בתוכנית של אראל סג”ל בערוץ 14, ודיבר על שימוש נכון בכספים פנסיוניים בשעת חירום, כולל ניצול נכון של הטבות מס במקרה של פגיעה בשל אירוע מלחמה

מאת מערכת Tax:on

אירוע ה-7 באוקטובר שינו באופן דרמטי את המציאות שאנו חיים בה. זה נכון לצערנו במיוחד עבור הנפגעים באירועים הקשים בעוטף עזה ובמלחמה בעזה, ועבור בני משפחותיהם.

מדובר באלפי ישראלים שנפצעו או נפטרו במהלך אירועי הטרור והמלחמה שפרצה בעקבותיהם. בכל אחד מהמקרים האלו, המבוטח ו/או בני משפחתו זקוקים לכספים שנחסכו בקרנות פנסיה, קופות גמל או קרנות השתלמות, מעבר לסל השיקום מהמוסד לביטוח לאומי. 

הוצאות אלו כוללות, למשל, נסיעות למומחים בחו”ל, ניתוחים, הוצאות על קרובי משפחה מלווים, ועוד. אולם פוליסות הביטוח קובעות לרוב חריג לעניין מלחמה, כך שלא ניתן לתבוע אותן. זה פוגע במשפחות רבות, שנקלעות בשעתן הקשה ביותר גם למצוקה כלכלית, ונדרשות למשוך מהפנסיה כספים ולשלם עבורם מס מיותר בשיעור של 35% לפחות. 

חשוב לדעת: כל מי שנקבעה לו נכות לצמיתות בשיעור של 75%, יכול למשוך את כספי החיסכון הפנסיוני שלו, בפטור מלא ממס, עבור טיפול בעצמו או בקרוב שלו, ולא משנה מטרת משיכת הכספים. 

תיקון נדרש: רשות המיסים חייבת לתקן תקנה ארכאית, שלפיה ניתן למשוך כספי חיסכון בפטור ממס, רק אם ההוצאה עולה על מחצית מההכנסה השנתית של משק הבית. תקנה זו אינה מתאימה למציאות חיינו הנוכחית, וזו רק דוגמה אחת לתיקונים שיש לבצע בעת הנוכחית, כדי להקל על מבוטחים ועמיתים בקרנות הפנסיה.

** האמור במאמר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה יעוץ ו/או תחליף לייעוץ ו/או שיווק מכל סוג שהוא ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע”פ המידע והפרטים האמורים במאמר זה הינה על אחריות המשתמש בלבד. בכל מקרה ספציפי יש להיעזר בבעל מקצוע המתמצא בתחום. הנתונים נכונים לשנת המס 2023 אלא אם נרשם אחרת.