“אנחנו יודעים לשלם מס הכנסה. אנחנו לא יודעים שמגיע לנו כסף בחזרה”

12/07/2021

שתף כתבה

אוריאן כרמון, הבעלים ומנהלת התפעול של טקסאון, התארחה לאחרונה אצל אלעד זוהר בתכנית spot-on ברשת 13, והסבירה מדוע גם לכם המדינה כנראה חייבת כסף, וכמה פשוט לקבל אותו באמצעות המערכת האוטומטית החכמה שפיתחה החברה.

היום אנחנו רוצים לדבר על החזרי מס. זה בדרך כלל מתקשר לעצמאים, אבל מסתבר שגם לשכירים יש החזרי מס. איתנו אוריאן כרמון, מנהלת תפעול ובעלים של טקסאון. כיף שבאת אלינו. ספרי לי קצת על עצמך והרקע המקצועי שלך.

נעים מאוד, אני אוריאן. הובלתי כל מיני פרויקטים לאורך השנים, לא רק בתחום הפיננסים. ואז הכרתי את טל, שהוא כיום בן הזוג והשותף שלי, ונשאבתי לעולם של החשבונאות. עבדנו יחד במשרד הנהלת חשבונות וחשבות שכר, ונתנו ייעוץ עסקי לחברות בע”מ ועוסקים עצמאיים. הגענו לטקסאון מתוך היכרות של השטח, של הבעיות בתחום השכר, של תלושים בתחומים שונים.

לרוב לשכירים יש תלוש, ומישהו משלם עבורם מס הכנסה וביטוח לאומי, עם מע”מ הם לא מתעסקים. אז למה הם בכלל צריכים לחשוב על החזרי מס?

לעצמאי יש מעין אבא ואמא, רואה החשבון שמטפל בו מול הרשויות. פעם בחודש הוא מדווח למס הכנסה, מע”מ, הכנסות-הוצאות, יש לו ראש שקט. הוא משלם מדי חודש, ומקבל שירות. לשכיר אין את המעטפת הזאת. הוא בטוח שהמס שהוא משלם בהכרח תואם את גובה המשכורת שלו. הוא יוצא מנקודת הנחה שאין טעויות, שהוא חייב לשלם מיסים, ובטח משלם כמה שצריך.

ויש לו אמירה בנושא?

יש. יכול להיות שמדרגת המס והסכום שהוא משלם בפועל, בסופו של דבר גבוה ממה שהיה צריך לשלם באותה שנה. למה? כי מס הכנסה קובע את מדרגת המס בתחילת שנה. מס הכנסה יוצא מנקודת הנחה שאם אותו שכיר מרוויח 10,000 שקלים בחודש, בסוף השנה הוא ירוויח 120 אלף שקלים.

קחו את שנת הקורונה, לדוגמה. במרץ 2020, הרבה מאוד שכירים הפסיקו לעבוד ויצאו לחל”ת, כלומר הרוויחו בתחילת השנה 10,000 שקלים בחודש, ושילמו מדרגת מס מסוימת, נגיד לצורך העניין 1,000 שקל בינואר, בפברואר, אולי גם במרץ. ואז הפסיקו לעבוד. כלומר, בסוף השנה הם הרוויחו פחות ממה שמס הכנסה חזה בתחילת השנה, ולכן שיעור המס ששילמו בינואר ופברואר היה גבוה ממה שהיו צריכים לשלם, אם מס הכנסה היה יודע שלא יעבדו במשך כל אותה שנה.

מה עם הכסף שקיבלנו בחל”ת, הוא לא היה חייב במס? כשכירים, אנחנו מרגישים שזה כל חודש מתעדכן.

חישוב המס אכן מצטבר, אך נקבע מראש, ולרוב לא משתנה מחודש לחודש. וגם אם הוא משתנה, יש חודשים שבהם בכלל לא עבדת, מסיבות כאלו ואחרות.

בנוסף, אני חייבת לציין שהחזר מס לא מגיע בהכרח רק מתלוש השכר. יש סיבות נוספות להחזרי מס. יש, למשל, הוצאות המזכות במס. כל פעם שאנחנו מסבירים את זה ללקוחות, הם לא מבינים במה מדובר.

כי זה של עצמאים, לא?

לא, יש גם לשכירים. המדינה רוצה לעודד אותך ואותי להוציא הוצאות מסוימות, כי כשאנחנו עושים לצורך העניין ביטוח חיים או ביטוח אובדן כושר עבודה, אנחנו נתמכים פחות במדינה, וזה טוב לה. לכן, המדינה אומרת שאם עושים ביטוח חיים או אובדן כושר עבודה באופן פרטי, זו הוצאה מזכה במס, ואפשר לבקש החזר של עד 25% ממנה, כחלק מהחזר מס.

אני גם עצמאי, יש לי רואה חשבון שעולה מאות שקלים בחודש. מדי תקופה, יש דוחות. האם זה המקרה גם כאן, והאם אותו שכיר יכול לעמוד בהוצאה הזו, האם זה משתלם לו?

חברות הפועלות בתחום החזרי המס עובדות על אחוזים. אבל בדיקת החזר מס היא בדיקת החזר מס. אנחנו לא מאמינים בקונספט של אחוזים. כשאנחנו בטקסאון בודקים ללקוחות שלנו זכאות להחזר, והם זכאים ל-30 אלף שקלים או ל-3,000 שקלים, זו מבחינתנו אותה עבודה.

כמו עמלה של עורך דין מהעסקה לצורך העניין.

כן, אבל כשאתה משלם אחוזים על עסקת נדל”ן, למשל, מישהו מכר עבורך נכס והגדיל עבורך את הערך שלו, לכן אתה אומר – הוגן והגיוני לשלם לו אחוזים, כי הוא הגדיל לי את ההכנסה.

בתחום החזרי המס, אתה מקבל שירות. ואם אתה מקבל שירות, אין צורך לשלם אחוזים מהחזר המס שלך. העבודה היא מבחינתנו – ובאופן כללי – אותה עבודה. אין סיבה לשלם אחוזים, וזה מה שאנחנו עושים. החלטנו לעבוד בצורה שונה, ולפעול במודל של מנוי, כדי להכניס את הלקוח לתהליך מאוד פשוט ואוטומטי.

טקסאון מציעה ללקוח לשלם 8 שקלים בחודש, ולהיכנס לתהליך אוטומטי. כלומר, בכל שנה נבדקת עבורו באופן אוטומטי זכאות להחזר מס, מוגשת בשמו לרשות המיסים בקשה להחזר מס, והכסף נכנס ישירות לחשבון הבנק.

זה רובוטי קצת אפילו, נכון?

זו מערכת מאוד חכמה שעושה את זה. אנחנו כמובן בודקים באופן מדגמי חלק מהבקשות, כדי לראות שאין טעויות. בתוך התהליך הזה, בדיוק כמו שמייצגים עצמאים, אנחנו מייצגים את אותם שכירים במס הכנסה וביטוח לאומי ומשקפים להם את הנתונים בתוך המערכת של אתר טקסאון.

ב-8 שקלים בחודש, הלקוח נכנס לתהליך אוטומטי. הוא נהנה מראש שקט, ולא צריך לחשוב מתי מגישים, איך פונים למס הכנסה, איזה מסמכים צריך או לא צריך להביא, מה נכון ולא נכון. הרבה שכירים מפחדים מהגוף שנקרא מס הכנסה. אנחנו יודעים לשלם לו כל חודש, כי אוי ואבוי אם לא נשלם. מה שאנחנו לא יודעים, זה שאפשר גם לבקש החזר. וזה לא בונוס או צ’ופר, זה הכסף שלנו.

גם שכירים צריכים לדעת שמגיע להם משהו בסוף השנה, תודה רבה שבאת ל”ספוט און”.