יש לך ביטוח פרטי? מגיע לך החזר מס

22/08/2021

שתף כתבה

שיעור המס שלכם נקבע בתחילת השנה, ביחס להכנסה המשוערת. במקרים של מעבר בין עבודות, או שינוי בהכנסה (חל”ת, מישהו?), ככל הנראה מגיע לכם החזר מס. אולם החזרי מס לא נוצרים רק מתלושי שכר. יש הוצאות שונות שמעניקות נקודות זיכוי במס, ומבטיחות לכם החזר מס שנתי. למשל, ביטוחים פרטיים. 

ביטוח חיים או ביטוח אובדן כושר עבודה מבטיחים פיצוי למבוטח במקרה של אובדן יכולת להתפרנס, או למשפחת המבוטח, במקרה של מוות, חלילה. 

המדינה מעודדת את האזרחים לעשות ביטוחים פרטיים, כדי לצמצם את תלותם בשירותי סעד ורווחה בעתיד. היא עושה זאת באמצעות הטבות מס לבעלי ביטוח חיים פרטי, ביטוח משכנתא (שהבנקים מחייבים לעשות), או ביטוח אובדן כושר עבודה. על פי סעיף 45(א) לפקודת מס הכנסה, המדינה מאפשרת לדרוש ולקבל עד 25% מהפוליסה השנתית של ביטוח החיים או אובדן כושר העבודה, כחלק מהחזר המס שלכם. 

תקרת ההפקדה המזכה בהחזר מס היא 34 אלף שקלים בשנה, כלומר זיכוי שנתי של עד 8,500 שקלים. החזרי המס מגיעים למי שביצע את ההפקדה, ולא למבוטח. כלומר, אדם שביטח כמה מבני ביתו, זכאי להטבת מס על מלוא הסכום, של כל הפוליסות.  

עצמאים בעלי ביטוח חיים נדרשים להצהיר על כך בדוח השנתי. שכירים, לעומתם, לפעמים נופלים בין הכיסאות. אם ההפקדה מתבצעת במסגרת תלוש השכר, הם כבר מקבלים את ההטבה המגיעה להם. אך אם הם משלמים ביטוח פרטי באופן עצמאי, ולא עדכנו את המעסיק, הם למעשה מוותרים על ההטבה, בשווי של עד אלפי שקלים בשנה. 

קחו ביטוח משכנתא, לדוגמה. כל אדם בישראל שלוקח משכנתא, מחויב על ידי הבנק לעשות ביטוח חיים. אם עלות הביטוח השנתית היא 2,000 שקלים, למשל, מגיע למבוטח החזר של 500 שקלים בשנה, או 3,000 שקלים עבור 6 השנים האחרונות, שעבורן ניתן לדרוש החזר מס. וזהו רק ההחזר לביטוח משכנתא, לפני שבדקנו הוצאות אחרות שמזכות בהחזר, פגיעה בהכנסות וכן הלאה.  

יש לכם ביטוח חיים או אובדן כושר עבודה פרטי? מגיע לכם החזר מס מדי שנה מהמדינה. אין לכם כוח או זמן לתהליך? אין צורך. ב-8 שקלים בחודש בלבד, נדאג להחזיר את הכסף הזה לחשבון הבנק שלכם, מדי שנה. 0% עמלות, 100% שלכם. 

והכי חשוב, רק בריאות. 

להצטרפות לטקסאון לחצו כאן

 

** האמור במאמר מהווה מידע כללי בלבד, ואינו מובא כתחליף לבדיקה אישית של זכאות להחזר מס בהתאם לפרמטרים הקבועים בחוק, ואין בו משום התחייבות לקבלת החזר מס.